מעוניין לרכוש תלת אופן חשמלי? מידע למתלבטים

אנחנו חיים בעידן של שינויים משמעותיים ומהירים בתחומי חיים רבים ובפרט בכל מה שקשור לתחבורה. כל יציאה מהבית במרחבים האורבניים חושפת בפנינו קשת רחבה של כלי רכב חשמליים שעד לפני כמה שנים בכלל לא היו כאן ועכשיו הם נראים כאילו היו מאז ומתמיד חלק מהנוף העירוני, והתלת אופן החשמלי הוא דוגמה מצוינת לכך. מצד אחד מדובר בהתפתחות טבעית, שהרי אם יש אופניים חשמליים וקורקינט חשמלי אין בעצם סיבה שגם התלת אופן בעל המראה הקלאסי לא יזכה לגרסה חשמלית, ומצד שני עדיין מדובר בכלי רכב יוצא דופן במידה מסוימת ולא תראו רבים ממנו בשבילי האופניים ובכבישים. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות כלי רכב זה על יתרונותיו וחסרונותיו, המכנה המשותף לו ולאופניים החשמליים ה"רגילים" וגם ההבדלים ביניהם והשימושים העיקריים שעבורם הוא אידיאלי.

היתרונות המשמעותיים של תלת האופן החשמלי

כאמור הפופולריות שלו עדיין נמוכה בהשוואה לאופניים חשמליים או קורקינטים חשמליים, אבל תלת אופן חשמלי הוא כלי רכב יעיל להפליא וגם מהנה מאוד.

יתרון אחד שלו הוא היציבות המוגברת. אמנם גם עם אופניים "רגילים" ואפילו עם הקורקינט בעל המנוע הרכיבה יציבה לחלוטין, גם כשמגיעים למהירות של 20-25 קמ"ש וגם למי שאין לו הרבה ניסיון בשימוש בכלי רכב אלה, אבל אין ספק שהגלגל השלישי תורם רבות ליציבות ולתחושת הביטחון של הרוכבים.

עוד יתרון משמעותי של תלת האופן החשמלי הוא נוחות הנשיאה של ציוד, קניות או כל דבר אחר שתרצו לקחת אתכם כשאתם מתניידים במרחבים האורבניים. אמנם גם באופניים החשמליים ה"רגילים" ישנה אפשרות להוסיף סלסלה וכמו כן ישנה האפשרות להרכיב ילד או פעוט, גם מקדימה וגם מאחור, אבל אין ספק שהמרחב שבין שני הגלגלים בחלק האחורי של תלת האופן מקנה אפשרות נוחה בהרבה לכל מי שחוזר מהסופר עמוס בקניות או שזקוק ליכולת נשיאה משופרת מכל סיבה אחרת.

בנוסף ישנם כל היתרונות של כלי הרכב החשמליים באשר הם: האפשרות להגיע במהירות וללא מאמץ לכל מקום בעיר, מחיר נמוך בהרבה בהשוואה למכוניות ולאופנועים, עלות שוטפת אפסית (אין צורך ברישוי, אין חובת ביטוח, הטיפולים מועטים ואין צורך בדלק יקר), הנאה רבה בכל נסיעה וכמובן צמצום משמעותי של זיהום האוויר – ובעידן שבו כולנו כבר מבינים היטב שאם לא נשנה את ההרגלים שלנו, כדור הארץ יתנקם בנו (שלא לדבר על הדורות הבאים), השיקול האקולוגי הוא חלק בלתי נפרד מכל החלטה.

החסרונות של האופניים החשמליים עם שלושת הגלגלים

ההבדל העיקרי וזה שמתבלט מיד לעין בין תלת אופן חשמלי לבין אופניים חשמליים הוא הרוחב – הגלגל הנוסף הופך את כלי הרכב באופן טבעי לרחב יותר. הדבר מקנה כאמור יציבות מוגברת, אבל מצד שני הופך את ההתניידות למעט פחות קלילה וקלה.

כדאי לזכור שגם בשבילי האופניים וגם בכבישים אנחנו אף פעם לא לבד. בשבילי האופניים נדרשת לעתים יכולת תמרון מרבית שכן הם עמוסים בזוגות אופניים מכל הסוגים, קורקינטים רבים ולא מעט הולכי רגל (שכן ההפרדה בין השימושים השונים בעיר לא תמיד מובהקת) – כך שלעתים הרוחב של תלת האופן עלול להגביל אותנו ולחייב אותנו להאט או אפילו לעצור כדי לעבור. בכבישים האופניים נדרשים לרכב בצד הימני וגם שם לעתים המעבר צפוף, מה גם שלעתים הרכיבה מתבצעת בין כלי הרכב שנוסעים לבין כלי הרכב שחונים, כך שגם במקרים אלה לעתים העובדה שתלת האופן רחב יותר בהשוואה לאופניים חשמליים "רגילים" מגבילה במידה מסוימת את חופש התנועה. יחד עם זאת עדיין מדובר בכלי רכב שמאפשר הגעה זריזה לכל מקום, בקלות ובנוחות (ואי אפשר להתעלם מהעובדה שגם בסטייל), וכשמוסיפים לתמונה את היעדר הצורך לחפש חנייה, קל להבין שהחיסרון אינו דרמטי.

Mx2001b מהצד, תלת אופן מבית גרין בייק

השימושים העיקריים של תלת אופן חשמלי

קהל יעד אחד של תלת האופן החשמלי הוא מי שזקוק ליציבות מוגברת כדי להתנייד במהירות של 20-25 קמ"ש. בדרך כלל מדובר על האוכלוסייה היחסית מבוגרת, אבל כמובן שגם צעירים יותר שלא מרגישים בטוחים מספיק עם שני גלגלים יכולים לבחור באופציה בעלת הגלגל השלישי. קהל יעד נוסף הוא כל מי שהרגלי הרכיבה שלו כוללים נשיאת ציוד רב יחסית ומחפש נוחות מרבית.

איך לבחור נכון תלת אופן חשמלי?

השיקולים אותם יש לקחת בחשבון בעת בחירת תלת אופן חשמלי דומים מאוד לאלה שמהווים את הבסיס לבחירה מושכלת של אופניים חשמליים "רגילים" – סוללה חזקה כך שלא תהיו בלחץ שמא היא תתרוקן תוך כדי רכיבה, צמיגים איכותיים שלא יישחקו מהר מדי, שלדה קלה מצד אחד ועמידה מצד שני, וגם לחזות של כל כלי רכב חשמלי יש חלק בבחירה, שהרי אנחנו חיים בעידן שבו אנחנו אוהבים להביא את האישיות שלנו לידי ביטוי גם באמצעות כלי הרכב שלנו.1

איילה קאופמן

איילה

איילה התאהבה בכלי תחבורה חשמליים מהרגע הראשון שניסתה, החיוך מהנסיעה הראשונה על הקורקינט החשמלי שלה עדיין לא יורד מהפנים. בעלת רצון ותשוקה בלתי נגמרים להכרת דגמים חשמליים חדשים ויצרנים מעניינים.

תגובה אחת

  1. 3 במרץ 2020

    מבקש הצעת מחיר על תלת אופניים גלגל "20 רגילות גם רגיל
    וחשמלי

    השב

השאירו תגובה

אנו מעריכים סודיות, ולא חולקים את המידע האישי שלך עם צדדים שלישיים