spybike: מאתר גנבים באמצעות GPS

לא ברור כמה ישראלים כבר נהנים מכל היתרונות של אופניים חשמליים (הערכות שונות מדברות על בין 200,000 ל-300,000), אבל שני דברים אפשר לומר בוודאות: אלף, זו קבוצה מגוונת, גם מבחינת הגיל, גם מבחינת המיקום הגאוגרפי ובעצם מכל בחינה שהיא, ובית, לכל אותם ישראלים וישראליות, למרות ההבדלים המשמעותיים ביניהם, יש גם מכנה משותף וליתר דיוק סיוט משותף: להגיע למקום שבו הם השאירו את האופניים כשהם כבר מדמיינים איך הם עולים עליהם ורוכבים בקלילות ובכיף אל יעדם – ולגלות שהם, כלומר האופניים, לא שם.

למרבה הצער בלא מעט מקרים הסיוט מתממש והופך למציאות. גם ברגע המתסכל והמכעיס הזה אפשר לזהות מכנה משותף בין כל מי שזה קורה לו: אצל כולם צצה בראש המחשבה "הלוואי שאפשר היה לדעת איפה נמצאים עכשיו האופניים". זה בדיוק מה שעושה spybike: מאפשר גם לאלה שעדיין לא פיתחו קשר על-חושי עם האופניים החשמליים שלהם לדעת איפה הם, ברמת דיוק של מטרים בודדים. האם הספייבייק, שמבוסס באופן טבעי על GPS, מבטיח גם את החזרת האופניים לבעליהם החוקיים? על כך אף אחד לא יכול להתחייב, אבל בכל מקרה כדאי להכיר את הפתרון שפיתחה החברה הבריטית Integrated Trackers.

איך מוסתר ה-GPS מהגנבים?

באופן טבעי הקונספט של הוספת מערכת GPS שמאפשרת לאתר את האופניים החשמליים בקלות ובכל רגע מהווה הגנה בפני גנבים רק אם המערכת מוסווית היטב. המעצבים של spybike חשבו על 3 אפשרויות, ובהתאם מציעים 3 מוצרים:

* כיסא לאופניים חשמליים שבתוכו (כלומר במוט שמחבר את הכיסא לאופניים) מוטמנת המערכת.

* מנורה אחורית קטנה שכוללת את ה-GPS

* Top Cap – מעין צינור חלול שבתוכו מסתתרת המערכת. את הצינור מטמינים בתוך הכידון של האופניים

בכל מקרה המערכת כוללת גם כרטיס SIM, כדי שה-GPS יוכל לתקשר עם הבעלים החוקיים של האופניים. ברגע ש-spybike מופעל (באמצעות לחיצה פשוטה כשאתם משאירים את האופניים במקום כלשהו), כל תזוזה שלהם תוביל להתרעה מידית באמצעות SMS, ואם אכן מדובר בגניבה (יש גם דיווחים על התרעות שווא של המערכת) ולא הספקתם להגיע בזמן אל הגנב (אם הוא מיומן, יש לכם בערך דקה) תוכלו להיכנס לאתר המיוחד ופשוט לראות על גבי המפה איפה נמצאים האופניים שלכם בכל רגע.

תמיד אפשר לראות את המיקום המדויק של האופניים עם ספייבייק?

היצרנים של spybike מתחייבים על הצגת המיקום המדויק, בטווח של מטרים בודדים, בכל מצב, כולל במקרים שבהם האופניים נמצאים בתוך מבנה (במקרים אלה האיתור הוא באמצעות GSM, שאמנם רמת הדיוק שלו פחות גבוהה אבל גם כך מתקבלת אינדיקציה לא רעה, וממילא מתישהו הגנב ירצה לרכב על האופניים שלכם ואז ה-GPS יסגור עליו).

לגבי החשש שמא בגלל שהמערכת מוסווית בתוך שלדת מתכת (או קרבון), לא תתאפשר תקשורת בינה לבין הלוויינים (שבלעדיהם ה-GPS כמובן לא יודע איפה הוא נמצא) או בינה לביניכם – Integrated Trackers היא חברה רצינית שכבר מכרה לא מעט ספייבייקים, כך שעושה רושם שאין מקום לדאגה.

עוד כדאי לדעת שהסוללה של ה-spybike מאפשרת 3 חודשי פעולה בין הטענה להטענה (בתנאי שזוכרים לכבות את ה-GPS כשאתם אלה שרוכבים על האופניים), ושתמיד אפשר לוודא שהמערכת תקינה ופעילה באמצעות שליחת SMS פשוטה.

GPS למציאת האופניים הגנובות

מה קורה אחרי שמוצאים את האופניים?

מן הסתם אם נעלמו לכם אופניים חשמליים אתם לא מסתפקים בלדעת איפה הם אלא רוצים לחזור וליהנות מהם – וזו בעצם השאלה הקריטית לגבי האפקטיביות של ה-spybike.

סביר להניח שמי שגונב אופניים חשמליים ישמור עליהם ממש טוב, כך שאיחוד מרגש ביניכם לבין האופניים שמסתיים בכך שאתם פשוט עולים עליהם ורוכבים בכיף הוא על תקן פנטזיה. באופן עקרוני משטרת ישראל מחויבת לעזור לכם להחזיר רכוש שנגנב מכם, ובמיוחד אם אתם מראים להם קבלה על כך שאתם הבעלים החוקיים של האופניים ואת המיקום העדכני המדויק שלהם, אבל למרבה הצער עדיין אין טכנולוגיה שמחייבת את המשטרה לבצע את תפקידה.

איך משיגים את ה-spybike?

באתר של החברה מוצעים הכיסא והמנורה עם המערכת בקצת יותר מ-80 ליש"ט, והצינור (Top Cap) בקצת פחות מ-100 ליש"ט (כ-450 ש"ח). לפני כמה שנים איש עסקים ישראלי התעניין באפשרות לייבא ארצה את המוצר (בהיקף מצומצם, שהרי שימוש המוני ב-spybike ילמד את הגנבים שכדאי לחפש אותו בכיסא/מנורה/כידון ולהיפטר ממנו), וייתכן שגם דרך עלי אקספרס תוכלו להצטייד במערכת.

בכל מקרה על מחיר הספייבייק עצמו צריך להוסיף את העלות (הלא גבוהה) של רכישת SIM וחבילת SMS-ים.

 

 שיטות נוספות להגן על האופניים החשמליות:

https://www.eway.co.il/general-articles/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%9C%D7%A9%D7%9E%D7%95%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%90%D7%95%D7%A4%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%97%D7%A9%D7%9E%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A4%D7%A0%D7%99-%D7%92%D7%A0/

No Image

השאירו תגובה

אנו מעריכים סודיות, ולא חולקים את המידע האישי שלך עם צדדים שלישיים