למה כדאי לקנות אופניים חשמליים מתקפלים

בתחילת המאה ה-20 התרחשה מהפכה תחבורתית דרמטית, שאפשר לתמצת אותה בחזון של יצרן המכוניות המפורסם הנרי פורד, מכונית לכל פועל. החזון התממש באופן מרשים, המכונית הפרטית השתכללה פלאים, אבל לפופולריות הרבה שלה יש גם מחיר ולמעשה שני מחירים יקרים: פקקים שהולכים ומתארכים וזיהום אוויר שהולך ומחמיר. על-מנת להתמודד עם המציאות החדשה פותחו כלי רכב חדשים ואחד מהם, האופניים החשמליים, מסתמן כמי שמחולל מהפכה תחבורתית דרמטית לא פחות מזו שהתרחשה לפני מאה שנים. בישראל השינוי המשמעותי התחיל להתרחש בקיץ 2014, כשכלי הרכב החדש הפך לחוקי (אחרי שב-2011 פקע תוקפן של תקנות קודמות). לאחר מספר שנים מסתמנת מגמה מעניינת של שימוש באופניים עם המנוע החשמלי בשילוב עם תחבורה ציבורית – וכשזה המצב ההמלצה החד-משמעית היא לרכוש דגם מתקפל.

אופניים חשמלים הנדריקס במצב מקופל

מתי אפשר לעלות עם אופניים חשמליים לרכבת ומדוע כדאי דגם מתקפל?

שילוב נפוץ במיוחד הוא בין נסיעה ברכבת לבין רכיבה על אופניים חשמליים. במקרים אלה האופניים החשמליים פותרים את הבעיה שמוכרת בשם “הקילומטר האחרון”, כלומר איך לעבור בקלות ובמהירות את המרחק שבין הנקודה אליה מגיעה תחבורה ציבורית לבין היעד האמיתי שלנו. למעשה אופניים חשמליים פותרים במקרה כזה גם את בעיית הקילומטר הראשון, שכן הם מאפשרים הגעה זריזה אל תחנת הרכבת מבלי לחשוש שמא נפספס את הרכבת שעליה תכננו לעלות ובלי לחפש חנייה (במרבית תחנות הרכבת בישראל מגרשי החנייה צנועים יחסית ולא תמיד מספקים את מלוא הביקוש). עוד כדאי לזכור שברבים מבין הישובים בפריפריה תחנת הרכבת נמצאת מחוץ לישוב עצמו, כך שכדי לנצל אותה לטובת נסיעה בין עירונית מהירה ונוחה נדרש פתרון אפקטיבי להגעה אליה.

על-פי הנהלים של רכבת ישראל, אופניים חשמליים מתקפלים ניתן להעלות אל הרכבות בכל שעות הפעילות. דגם לא מתקפל, לעומת זאת, תוכלו להעלות אתכם לקרון החל מ-9 בבוקר ועד 15:00 וכן מ-19:00 ועד סוף שעות הפעילות. בשעות העומס (6 בבוקר עד 9 בבוקר, ובין 3 אחה”צ ל-7 בערב) ובמוצאי שבתות וחגים אסור לעלות על הרכבת עם אופניים לא מתקפלים – כך שקל להבין מדוע ההמלצה על דגם מתקפל.

האם מותר להעלות אופניים חשמליים לאוטובוס?

תקנות הנסיעה באוטובוסים הן באחריות משרד התחבורה. לאוטובוסים עירוניים, שמטבע הדברים פחות רלוונטיים למי שמצויד באופניים עם מנוע שמאפשר נסיעה במהירות של 25 קמ”ש, מותר לעלות רק עם אופניים מתקפלים, אבל יש לקחת בחשבון את העובדה שלנהג יש את הסמכות לאסור עליכם לעשות זאת (אם הוא חושב שהדבר פוגע בנוסעים אחרים). באוטובוסים בין עירוניים אין הבדל בין אופניים חשמליים מתקפלים לאלה שאינם מתקפלים.

חנות אופניים חשמליות

יתרונות נוספים של אופניים מתקפלים

בנוסף לממשק היעיל מאוד עם תחבורה ציבורית ובפרט רכבת, יש לדגמי אופניים חשמליים מתקפלים עוד יתרון משמעותי: האחסון שלהם נוח יותר. בזכות מנגנון הקיפול – שכדאי כמובן לוודא שהוא אינטואיטיבי, פשוט לתפעול, מאפשר את צמצום השטח של האופניים תוך שניות בודדות ואם ניתן להשתמש בו עם יד אחת בלבד זהו בהחלט יתרון מבורך – השטח שתופסים האופניים קטן מאוד. בהתאם קל יותר למצוא להם מקום בבית וגם במשרד, כך שהם לא יפריעו לשאר העובדים. כמו כן קל יותר לשאת אותם איתנו אחרי שהגענו ליעד, מבלי שנצטרך לדאוג שמא ניתקע באנשים אחרים.

No Image

השאירו תגובה

אנו מעריכים סודיות, ולא חולקים את המידע האישי שלך עם צדדים שלישיים